Zalety i wady

Każdy z nas ma szereg wad i zalet. Jak poznać swoje mocne strony? Istnieje wiele różnych sposobów, by się nad tym dobrze zastanowić i na pewno warto myśleć o tym temacie. Świadomość naszych cech jest niezwykle pomocna w skutecznym organizowaniu nasze pracy, a także w przypadku rozmów kwalifikacyjnych lub gdy pracujemy w zespole. Jeśli na przykład mamy świadomość tego, że mamy bardzo dobre zdolności przywódcze albo nasza obecność przyczynia się do łagodzenia konfliktów, możemy bez większych problemów wykorzystać to w wielu sytuacjach w naszym życiu zawodowym, a także prywatnym. Samoświadomość jest kluczem do sukcesu na wielu płaszczyznach.

Od czego zacząć jeżeli chcemy poznać siebie?

W procesie poznawania samego siebie niezwykle cenna będzie umiejętność autorefleksji. Jeżeli chcemy wiedzieć jakie mamy silne i słabe strony, możemy zacząć od przypomnienia sobie różnego rodzaju sytuacji z życia codziennego lub zawodowego. Na pewno szybko zauważymy, że niektóre zachowania czy schematy często się powtarzają. Może się na przykład okazać, że zawsze pozostawaliśmy spokojni gdy pojawiła się stresująca sytuacja lub zawsze byliśmy w stanie pomóc innym dobrze zorganizować ich pracę i wyznaczyć każdemu zadania dostosowane do ich możliwości. Są to na pewno niezwykle cenne informacje, które pomogą Ci zbudować realistyczny obraz siebie. Oprócz tego ważne są też cechy negatywne – te jednak może być nam dostrzec nieco trudniej. Pomocne mogą być też różnego rodzaju testy osobowości dostępne na przykład online.

Jak poznać swoje mocne strony w jeszcze inny sposób?

Niektórzy z nas nie mają zaufania do swoich własnych przemyśleń czy obserwacji lub z dużą dozą sceptycyzmu podchodzą do różnego rodzaju testów osobowościowych czy psychologicznych. Dlatego też czasami warto skorzystać z pomocy innych ludzi. Nasi współpracownicy, szef czy nawet rodzina i przyjaciele spędzają z nami bardzo dużo czasu i na pewno chętnie podzielą się z nami swoim przemyśleniami na temat tego, w czym jesteśmy dobrzy i nad jakimi obszarami musimy jeszcze popracować. Możemy im zadać również różne konkretne pytania dotyczące tego jak sprawdzamy się w różnych sytuacjach, gdzie potrzebna jest na przykład dobra organizacja, umiejętności przywódcze czy wykazanie się dużą dozą empatii. Może się szybko okazać, że mamy różnego rodzaju pozytywne lub negatywne cechy, których wcześniej nie byliśmy świadomi – jest to niezwykle cenna wiedza, którą możemy później wykorzystać w wielu sytuacjach w naszym życiu prywatnym oraz zawodowym.

Redakcja myvisions.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.