Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Prowadź firmę bez rejestracji

Data publikacji 10 lutego 2020

Chcesz rozpocząć prowadzenie własnej działalności, ale nie wiesz czy to dobry pomysł? Boisz się tych wszystkich formalności i opłat z nią związanych? Do tego księgowość, podatki, zarządzanie i zatrudnianie pracowników. Strasznie dużo tego. Czy da się jednak tak na próbę? A potem, gdy już będziemy przekonani, że to właśnie to co chcemy robić, to zarejestrować? Mamy dobrą odpowiedź – można. Rozwiązaniem jest działalność bez rejestracji, żeby ją prowadzić i nie musieć widnieć w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, trzeba spełnić kilka warunków.

Co nazywamy „działalność’?

Żeby w ogóle coś zostało nazwane działalnością musi być prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły oraz być nastawione na przynoszenie zysku. Jeśli więc masz coś takiego, to podpinasz się automatycznie pod tą definicję. Oczywiście niezależnie od miesięcznego przychodu. Nawet jeśli policzyłbyś sobie, że będzie to 15 złoty miesięcznie. Posiadanie działalności wiąże się z obowiązkiem rejestracji w CEIDG oraz automatycznie w ZUSie. Dodatkowo, jeśli bylibyśmy podatnikami VAT, również trzeba to zarejestrować. Robi się to za pomocą druku VAT-R.

Istnieje jednak sytuacja, w której zastosowanie się do powyższej procedury nie jest konieczne. Obowiązuje ona od 30 kwietnia 2018 roku i jest określona przez prawo przedsiębiorców. Według artykułu piątego działalności gospodarczej nie stanowi działalność, która prowadzona jest przez osobę fizyczną i której przychód w każdym miesiącu obrachunkowym wynosi maksymalnie 50% wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponadto ta osoba fizyczna przez ostatnie 60 miesięcy nie mogła wykonywać innej działalności gospodarczej. Można więc powiedzieć, że działalność nierejestrowana jest działalnością fizyczną, na własny rachunek.

Czego nie dotyczą te zasady?

Pamiętajmy jednak, że te zasady nie dotyczą takich sfer, w których wymagane jest uzyskanie zezwoleń i koncesji. Rejestracji wymagać też będą spółki cywilne. Zachodzi również kwestia przekroczenia wymaganego progu uzyskiwanego przychodu. Jeśli tylko kwota wynosić będzie więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia, zmuszeni jesteśmy, w ciągu siedmiu dni roboczych, na rejestrację działalności. Wraz z wszystkimi formalnościami koniecznymi do rozpoczęcia działalności gospodarczej. W innym przypadku możemy zostać obarczeni karami grzywny albo, co gorsza, karą pozbawienia wolności.

Działalność rejestrowana to przywilej. Pozwala na sprawdzenie swoich sił w danej branży i jest znacznym ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców. Jej prowadzenie nie wymaga wpłat na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Należy o tym pamiętać i gdy tylko nastąpi taka możliwość, rejestrujmy działalność i bądźmy pewni swojej przyszłości.

Redakcja myvisions.pl

Nasz zespół specjalistów w dziedzinach biznesu, finansów, internetu, marketingu i rozwoju osobistego, dzieli się swoją profesjonalną wiedzą, dostarczając wartościowe porady i analizy, które pomagają w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto chce się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?