Rozliczanie PITu

0
96

Rozliczanie PITu jest czynnością, z którą musi się zmierzyć co roku każdy podatnik. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli posiada się dochody z wielu źródeł. Deklaracja PIT 11 jest dokumentem, który jest wystawiany przez pracodawcę każdemu pracującemu u niego pracownikowi. Zawiera on szereg informacji na temat przychodów, dochodów, kosztów, a także o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dokument ten jest wymagany do dokonania corocznego rozliczenia podatkowego, czyli rozliczenia deklaracji rocznej oraz obliczenia nadpłaty lub niedopłaty podatku.

Prawo w Polsce dotyczące PIT

Zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem, pracodawca ma obowiązek przekazania dokumentu PIT 11 swojemu pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego. Jednakże możliwe jest otrzymanie tego dokumentu dużo wcześniej, nawet w połowie stycznia, jeżeli tylko pracodawca ma przygotowany dany dokument odpowiednio wcześniej. Pracownik ma obowiązek rozliczenia swojej deklaracji rocznej do końca kwietnia danego roku. W przypadku chęci otrzymania zwrotu nadpłaconego przez siebie podatku obowiązują konkretne terminy jego zwrotu. Jeśli pracownik złoży PIT w formie elektronicznej lub papierowej od dnia 1 stycznia do 17 lutego otrzyma zwrot pieniędzy do 1 kwietnia. Jeśli rozliczy się w formie elektronicznej od 17 lutego do 30 kwietnia otrzyma zwrot maksymalnie do w ciągu 45 dni od złożenia dokumentu. Natomiast jeżeli pracownik rozliczy się w formie tradycyjnej od 17 lutego do 30 kwietnia to otrzyma zwrot dopiero w ciągu trzech miesięcy od fizycznego złożenia dokumentu w urzędzie. Pracownik dostaje od swojego pracodawcy PIT 11. Jego obowiązkiem jest rozliczenie się na formularzu PIT 37 lub PIT 36.

Jak rozliczyć PIT online?

Aktualnie możliwe jest rozliczanie się poprzez rządową stronę, gdzie znajdują się już gotowe, wypełnione przez urzędników deklaracje. Zadaniem każdej rozliczającej się osoby jest jedynie zalogować się tam, sprawdzić poprawność wszystkich znajdujących się w formularzu informacji oraz przesłać formularz w formie elektronicznej do urzędu. Aby zalogować się na rządową stronę należy skorzystać z uwierzytelniania albo z założonego wcześniej profilu zaufanego. Warto również wspomnieć o możliwości rozliczania ulg w corocznym rozliczeniu podatkowym. Ustawa o PIT wymienia szereg ulg oraz odliczeń, wśród których można wymienić między innymi ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę z tytułu oszczędzania na IKZE. Możliwe jest także odliczenie od podatku między innymi darowizn. Dokonane odliczenia powodują nadpłatę podatku i konieczność jego zwrotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here