Jakie ma obowiązki ochroniarz na imprezę?
Data publikacji 7 grudnia 2023
Obecność pracowników ochrony na niektórych wydarzeniach kulturalnych i sportowych jest niezbędna, a wręcz wymagana prawnie. Zadaniem ochroniarzy jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy, a także zabezpieczenie obiektu i mienia organizatora oraz ochrona jego wizerunku. W artykule szczegółowo omówimy, jaką rolę odgrywa ochroniarz na imprezach. Skupimy się zarówno na wydarzeniach o charakterze masowym, jak i na kameralnych eventach.
Na czym polega zabezpieczenie imprez?
Organizator wydarzeń na dużą skalę, takich jak imprezy masowe, zobowiązany jest zapewnić kompleksowe zabezpieczenie miejsca oraz zagwarantować bezpieczną i komfortową zabawę wszystkim uczestnikom imprezy. Aby skutecznie zrealizować to zadanie, niezbędne jest odpowiednie zaplecze techniczne, doświadczenie i przeszkolenie. Dlatego kluczową rolę odgrywa tutaj profesjonalna ochrona na imprezy.
Renomowana firma ochroniarska oferuje nie tylko zabezpieczenie imprez masowych, ale również zapewni pełną obsługę w zakresie planowania i koordynacji bezpieczeństwa, a także przygotowania terenu do imprezy. Organizator wydarzenia może powierzyć agencji ochrony osób i mienia całość procesu, włączając w to dopełnienie w imieniu klienta niezbędnych formalności.
Czym cechuje się ochroniarz na imprezę?
Ochrona imprez to zadanie dla osób o właściwych predyspozycjach i kompetencjach. Każdy ochroniarz powinien mieć nie tylko odpowiednie zdolności, ale także duże doświadczenie, przeszkolenie i sprawność fizyczną. Co więcej, powinien doskonale znać procedury bezpieczeństwa i być w stanie je wdrożyć w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Ochroniarz na imprezy potrafi zarządzać tłumem, udzielić pierwszej pomocy i przeprowadzić ewakuację. Dlatego ochrona na imprezy jest nieocenionym wsparciem dla służb porządkowych i ratunkowo-gaśniczych, zapewniając skuteczne działanie w każdych warunkach.
Ochrona na imprezy – najważniejsze zadania ochroniarzy
Ochroniarz na imprezy powinien posiadać umiejętność szybkiego oceniania sytuacji kryzysowych i adekwatnego reagowania na nie. Czynności przeprowadzane przez ochroniarzy na imprezach powinny być dyskretne, nieuciążliwe dla uczestników wydarzenia, a przy tym jak najbardziej skuteczne. Do najważniejszych zadań pracowników agencji ochrony należą:
-
przygotowanie planu zabezpieczenia wydarzenia i pomoc w formalnościach związanych z przeprowadzeniem imprezy,
-
przygotowanie terenu (m.in. ustawienie barier i ogrodzeń, wyznaczenie punktów sanitarnych i organizacja strefy gastronomicznej),
-
obsługa punktów kontroli bezpieczeństwa (weryfikacja wejściówek, sprawdzanie bagaży),
-
zabezpieczenie wsparcia przeciwpożarowego i medycznego,
-
współpraca ze służbami porządkowymi i ratowniczymi,
-
przeprowadzanie ewakuacji i zarządzanie tłumem,
-
patrolowanie terenu i reagowanie na pojawiające się niebezpieczeństwa.
Jak widać, kompleksowa ochrona imprez realizowana przez wyspecjalizowaną agencję ochrony osób i mienia, bardzo odciąża organizatora wydarzenia. Dzięki temu zyskuje on więcej czasu i może skupić się na innych aspektach organizacji, takich jak promocja imprezy lub pozyskanie sponsorów.