Strona główna
Rozwój Osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój Osobisty pobyt w domu opieki

Jak przygotować osobę starszą na pobyt w domu opieki?

Data publikacji 28 stycznia 2021

Przeprowadzka do domu opieki to duże przeżycie. Zmiana miejsca zamieszkania jest zawsze stresem, a szczególnie mocno mogą to odczuć osoby starsze. Jak przygotować seniora to tego procesu?

Wybór odpowiedniego ośrodka

To najważniejszy etap, bo od niego zależy, na jakie wsparcie będzie mógł liczyć senior i w jakich warunkach będzie na co dzień przebywał. Warto zapoznać się dokładnie z tym, co oferuje dom opieki. Zwróćmy uwagę m.in. na taką podstawową kwestię jak ułatwienia mobilności seniora. Czy będzie on mógł bez problemu poruszać się po obiekcie? Czy nie ma tam schodów? A jeśli są, to czy alternatywną jest też winda. W miejscu przyjaznym dla osób starszych dba się o każdą z tych spraw, aby wszyscy domownicy mogli czuć się komfortowo i nie borykać się każdego dnia z frustrującymi barierami.

Koniecznie sprawdźmy też, kto pracuje w ośrodku. Warto, żeby były to wykwalifikowane osoby, mające doświadczenie w opiece nad seniorami. Mieszkańcy domu powinni mieć możliwość regularnego kontaktu z lekarzem. W niektórych miejscach seniorzy mogą liczyć na więcej, a mianowicie na stały dostęp do sali rehabilitacyjnej. Z taką opcją spotkamy się m.in. w domu spokojnej starości Magnolia, oferującym całodobową opiekę dla osoby starszej.

Odwiedziny w ośrodku

Nawet rozbudowana strona internetowa, wzbogacona w wiele informacji i zdjęć, nie pozwoli nam poznać klimatu miejsca. Ten możemy sprawdzić dopiero podczas osobistych odwiedzin. Podczas takiej wizyty:

  • mamy okazję dokładnie zapoznać się z infrastrukturą, wyposażeniem, wystrojem;
  • przez chwilę sprawdzić, jak wygląda codziennie życie w domu opieki;
  • osobiście porozmawiać z pracownikami, zadać im pytania i rozjaśnić wszystkie wątpliwości.


Taką wizytę może być warto odbyć z seniorem. W ten sposób będzie mógł nieco oswoić się z miejscem, a przeprowadzka w mniejszym stopniu będzie dla niego nowością.

Rozmowa

Zanim jednak zaczniemy umawiać spotkanie z osobami zarządzającymi domem opieki, warto porozmawiać z samym seniorem. Taka dyskusja powinna być szczera, pełna empatii i zrozumienia dla uczuć seniora. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że to wielka zmiana i nie możemy oczekiwać, że w jednej chwili senior przyzwyczai się do myśli o przeprowadzce. Temat należy wprowadzać ostrożnie i z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Pośpieszne działania i nagłe decyzje to w tym przypadku zdecydowanie nie jest dobry pomysł.

Jeśli mamy taką opcję, warto rozważyć wizytę seniora u psychologa. Niestety wsparcie psychologiczne osób starszych jest kwestią, której w naszym kraju właściwie nie poświęca się żadnej uwagi. Okres starości to okres dużych zmian, zarówno tych związanych z funkcjonowaniem ciała, jak i tych społecznych – zakończenie aktywności zawodowej, większe trudności z utrzymywaniem kontaktu z innymi ludźmi. Zmiana miejsca zamieszkania to kolejny duży krok. Jeśli zależy nam na tym, żeby ograniczyć stres seniora związany z tymi wszystkimi sprawami, dobrym pomysłem może okazać się konsultacja ze specjalistą, specjalizującym się we wsparciu ludzi w podeszłym wieku.

Redakcja myvisions.pl

Nasz zespół specjalistów w dziedzinach biznesu, finansów, internetu, marketingu i rozwoju osobistego, dzieli się swoją profesjonalną wiedzą, dostarczając wartościowe porady i analizy, które pomagają w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto chce się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie zaprojektować roll up reklamowy