Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Kredyt na samochód używany

Kredyt na samochód używany. Jak wybrać najlepszy?

Data publikacji 21 grudnia 2020

Chociaż rośnie sprzedaż pojazdów fabrycznie nowych, Polacy nadal chętnie kupują auta używane. Samochody „z drugiej ręki” wcale nie muszą kojarzyć się z ogromnymi przebiegami i dostatecznym stanem technicznym. Wystarczy wspomóc się kredytem samochodowym, aby móc nabyć naprawdę dobry pojazd. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze finansowania.

Jak pokazują statystyki, w 2019 roku zarejestrowano ponad 370 tys. więcej aut używanych niż nowych. Powodem jest głównie cena – takie pojazdy są zdecydowanie dużo tańsze, szczególnie te sprowadzane z zagranicy. Aby jednak zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i komfort w trakcie podróżowania, warto postawić na sprawdzone modele charakteryzujące się bardzo dobrym stanem technicznym i wyższą wersją wyposażeniową.

Kredyt na samochody używane – czy to możliwe?

Kredyt samochodowy to forma finansowania, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nowych pojazdów. Banki chętnie udzielają wsparcia finansowego w przypadku nabycia aut używanych – pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Finansowanie nabycia samochodów „z drugiej ręki” jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy:

  • kredytobiorca spełnia podstawowe warunki narzucone przez bank,
  • przedmiot umowy kredytowej spełnia warunki narzucone przez instytucję np. rocznik, pochodzenie.

Kredyt samochodowy – na co zwracać uwagę?

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego największym i najczęściej popełnianym błędem jest wybór przypadkowej oferty. Taka pochopna decyzja może sporo kosztować – różnica między najdroższym a najtańszym kredytem może wynieść co najmniej kilka tysięcy złotych w całym okresie finansowania.

Jeżeli nie chcesz przepłacać i zależy ci na ofercie dopasowanej do swoich oczekiwań, musisz poświęcić kilkanaście minut na porównanie propozycji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka kwestii.

  • Okres finansowania

Im dłuższy okres finansowania, tym niższych miesięcznych rat możesz się spodziewać. Optymalną opcją będzie kredyt na 3-4 lata. Dzięki temu będziesz płacić stosunkowo niską ratę i unikniesz wysokich kosztów całkowitych finansowania.

  • RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to parametr mówiący nie tylko o wysokości naliczanych odsetek, ale i pozostałych kosztach pozaodsetkowych. Weryfikacja tego wskaźnika pozwoli na wybór najtańszego kredytu.

  • Wysokość miesięcznych rat

Czy wiesz, że rata kredytu możesz być niższa nawet o 40% w porównaniu do standardowej oferty? Tak jest w przypadku Kredytu SMARTPLAN na używane auta dostępnego w Toyota Banku (RRSO 8,44%). Z czego to wynika? Konstrukcja tego kredytu zakłada wysoką ostatnią ratę (rata balonowa) W miesięcznych ratach spłacasz wartość samochodu, która zmniejsza się wraz z jego użytkowaniem.

  • Możliwość wymiany samochodu

Wielu kierowców lubi wymieniać pojazdy, a kredyt samochodowy zwykle temu nie sprzyja. Wcale jednak tak być nie musi – niektóre banki pozwalają na wymianę auta co 3-4 lata bez angażowania środków własnych. W przypadku Kredytu SMARTPLAN w Toyota Bank decyzję o zakończeniu umowy możesz podjąć nawet na samym końcu okresu finansowania – wtedy zdecydujesz czy chcesz pozostać z obecnym samochodem czy też wymienić go na nowy.

Jeżeli zależy ci na dopasowanej formie finansowania, zacznij od sprecyzowania swoich oczekiwań. Dopiero potem zacznij szukać konkretnej oferty – takiej, która najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby i możliwości finansowe.

Redakcja myvisions.pl

Nasz zespół specjalistów w dziedzinach biznesu, finansów, internetu, marketingu i rozwoju osobistego, dzieli się swoją profesjonalną wiedzą, dostarczając wartościowe porady i analizy, które pomagają w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto chce się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?