Jak założyć startup?

Osób z ciekawymi, innowacyjnymi pomysłami jest mnóstwo, jednak tylko nielicznym z nich udaje się wyjść poza strefę marzeń i przystąpić do realizacji własnego projektu. Barierą wejścia jest zwykle brak umiejętności dotarcia do inwestorów zainteresowanych projektem, czyli znalezienia podmiotów chętnych do sfinansowania prototypu lub rozwinięcia produkcji. Finansowanie startupów to złożony proces wymagający sporej wiedzy i doświadczenia. Warto poszukać fachowców, którzy mogą w tym pomóc.

Kancelarie prawne dla startupów

Na rynku działa wiele podmiotów na co dzień zajmujących się obsługą prawną startupów, czyli początkujących przedsiębiorstw bazujących na innowacyjnym pomyśle, którym brakuje jednak odpowiedniego zaplecza, by wejść na szeroki rynek. Takie kancelarie zajmują się kwestiami związanymi z przygotowaniem dokumentacji odnoszącej się do innowacyjnego produktu lub usługi, by zabezpieczyć wartości niematerialne i tym samym zwiększyć wartość przedsiębiorstwa. Oczywiście usługi tego typu kancelarii polegają również na poszukiwaniu źródeł finansowania dla startupu oraz na bezpiecznym przeprowadzeniu transakcji związanych z wejściem do firmy podmiotów zewnętrznych, takich jak fundusze inwestycje typu venture capital. Finansowanie startupów może polegać nie tylko na pozyskaniu funduszy niezbędnych do rozpoczęcia działalności, ale i środków umożliwiających jego dalsze funkcjonowanie oraz rozwój. 

Sukces startupu i co dalej?

W przypadku prawdziwie innowacyjnych projektów finansowanie startupów na wczesnym etapie nie sprawia najmniejszych problemów. Jednak w takiej sytuacji, w szybkim czasie może pojawić się wielu inwestorów, którzy chętnie przejmą biznes. Jeśli pomysłodawca projektu nie ma z tym problemu i chce szybko zarobić, przy pomocy zaufanej kancelarii prawnej może przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do procesu zbycia wartości niematerialnych. W innym przypadku, gdy chce zachować kontrolę nad przedsiębiorstwem, powinien skupić się na poszukiwaniu długoterminowych form finansowania dla startupu. Dzięki temu mały biznes będzie mógł przekształcić się w pełnoprawne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. W obu przypadkach niezbędna okazuje się pomoc doświadczonych prawników, którzy wiedzą jak formułować umowy, jak zabezpieczać oraz strukturyzować wartości niematerialne, by firma nie stała się obiektem wrogiego przejęcia większego podmiotu. 

Dzięki doświadczeniu wyspecjalizowanych kancelarii pozyskanie finansowania na startup, na start lub rozwinięcie projektu, nie powinno być żadnym problemem. Oczywiście sam projekt musi mieć sens i być na tyle innowacyjny, by zainteresować fundusze inwestycyjne lub inne podmioty, które na co dzień zajmują się finansowaniem wielu perspektywicznych biznesów. 

Redakcja myvisions.pl