Z jakich materiałów produkuje się flagi?
Data publikacji 20 listopada 2021Flagi zazwyczaj kojarzymy ze świętami państwowymi lub innymi ważnymi uroczystościami. Widzimy je wtedy wyeksponowane na ulicach, budynkach lub samochodach. Różne rodzaje flag są wykorzystywane podczas popularnych wydarzeń sportowych oraz konferencji prasowych. Coraz częściej są one jednak używane w formie reklamy. Flaga może promować naszą działalność w nietypowy sposób. Aby spełniła swoją funkcję, musi zostać odpowiednio zaprojektowana, a także wykonana z wysokiej jakości materiałów.
Materiał ma znaczenie
Dobór materiałów zależy od metody produkcji flagi. Producent flag taki jak np. firma https://magdal.pl/ może zaproponować zastosowanie kilku technik, które mają szczególne znaczenie w przypadku nadruku elementów graficznych. Najczęściej wykorzystywany jest poliester. Jest to materiał dość cienki, o standardowej gramaturze wynoszącej 115 g/m2, dlatego nadruk prawie zawsze jest widoczny po obu stronach. Z jednej strony będziemy widzieć lustrzane odbicie nadruku i trzeba to uwzględnić podczas projektowania flagi. Poliester jest zalecany nie tylko do produkcji flag, ale również banerów reklamowych. Jeśli interesuje nas nadruk jednostronny na materiale wyższej jakości, warto zastanowić się nad wyborem satyny. Jest to materiał błyszczący i grubszy — o gramaturze około 200 g/m2. Pozwala na lepsze odwzorowanie kolorów oraz zachowanie większej ilości szczegółów. Z tego względu satynę można używać także do produkcji mniejszych przedmiotów mających na celu reklamę naszej firmy, na przykład proporczyków.
Jeszcze wyższą jakość druku oferuje dekor. Jest to tkanina o podobnej gramaturze jak satyna. Dekor jest używany do nadruku jednostronnego, ale ze względu na swoje właściwości jest zalecany do produkcji flag eksponowanych we wnętrzach budynków. Umożliwia zachowanie bardzo wysokiej precyzji druku, co ma wpływ na odwzorowanie szczegółów.
Flagi mogą być też wykonane z winylu, czyli materiału PVC o matowej powierzchni. W tym przypadku tkanina może być dużo grubsza — gramatura może wynosić nawet 500 g/m2. Dlatego winyl jest często wykorzystywany podczas budowy elementów wchodzących w skład systemów wystawienniczych.
Różne metody produkcji
Materiały używane do produkcji flag muszą być dostosowane do metod produkcji. Elementy, które mają znaleźć się na fladze, mogą być naniesione na tkaninę za pomocą sitodruku lub druku cyfrowego. Dzięki temu flagi mają bardzo szerokie, wręcz nieograniczone zastosowanie. Elementy graficzne mogą być wszywane w materiał, z którego wykonana jest podstawa flagi. Ten sposób jest zazwyczaj używany do produkcji krótkich serii flag lub podczas realizacji zamówień jednostkowych. W tym przypadku, ze względu na stosowanie materiałów barwionych fabrycznie, możemy uzyskać najwyższą jakość. Tkaniny mają jednolity kolor, nawet w różnych partiach produkcyjnych. Metody produkcji flag są ciągle ulepszane. Rozwój technologii sprawia, że producent flag może zagwarantować nie tylko najwyższą jakość druku, ale również i odporność na promienie ultrafioletowe (UV). Dzięki temu flagi są trwałe, nie blakną i mogą służyć przez wiele lat. Może być to doskonała reklama oraz wizytówka miasta, urzędu lub firmy.