Żaluzje a rolety – czym się różnią?

Zarówno rolety, jak i żaluzje na okno mogą zastępować zasłony w mieszkaniach czy miejscach pracy. Ich celem jest jak najskuteczniejsze zaciemnianie pomieszczeń i zapewnianie domownikom poczucia prywatności. Na tym jednak kończą się podobieństwa między tymi dwoma rodzajami osłon okiennych. Zatem co odróżnia rolety od żaluzji? Które z nich mogą Ci zaoferować więcej pod względem funkcjonalności i możliwości dopasowania do wystroju wnętrza? Czy każdy rodzaj rolet i żaluzji sprawdzi się w Twoim domu? Odpowiadamy!

Solidne żaluzje i rolety – materiał wykonania

Największą różnicą pomiędzy roletami a żaluzjami jest wykorzystany do ich produkcji materiał. Rolety są wykonywane z tkanin: naturalnych, syntetycznych lub ich mieszanek. W zależności od tego, jak gruby jest materiał, efekt zaciemnienia może być silniejszy lub słabszy. Jeśli chcesz całkowicie odciąć wnętrze od promieni słonecznych lub światła latarni, wybierz grubsze tkaniny lub kilkuwarstwowe rolety – na przykład typu honeycomb.

Jeśli chodzi o żaluzje na okno, wykonuje się je z aluminium, tworzyw sztucznych lub niektórych gatunków drewna. Choć nadal najpopularniejsze są solidne żaluzje aluminiowe, coraz większym zainteresowaniem cieszą się też żaluzje z drewna – na przykład żaluzja dąb naturalny czy żaluzje z drewna lipowego. Niekoniecznie musi to być lite drewno jednego rodzaju – na rynku są też dostępne mieszanki różnych gatunków. Oprócz dębu i lipy popularnością cieszą się żaluzje z drewna bukowego i sosnowego. Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od właściwości i koloru danego rodzaju drewna, estetyki wnętrza i preferowanego sposobu montażu. Warto zaznaczyć, że coraz więcej osób decyduje się również na żaluzje naturalne bambusowe, które sprawdzają się doskonale nawet w kuchniach i łazienkach.

Działanie oraz sposób zwijania rolet i żaluzji

Roleta i żaluzja okienna różnią się między sobą także sposobem zwijania. Roletę, jak sama nazwa wskazuje, należy zrolować, natomiast pióra w żaluzjach można podnosić, opuszczać lub obracać. Dzięki temu, że mogą one być ustawiane w różnych pozycjach, jesteś w stanie regulować ilość światła docierającego do wnętrza bez konieczności całkowitego podnoszenia lub opuszczania konstrukcji. Podobne rozwiązanie stosuje się w coraz popularniejszych roletach dzień-noc. Produkuje się je z dwóch pasów materiału: jeden z nich jest grubszy, nieprzepuszczający światła, a drugi – cienki, niemalże całkowicie przezroczysty. Takie zestawienie materiałów powoduje, że rolety dzień-noc zaciemniają pomieszczenie, nie blokując całkowicie dostępu do światła.

Roleta i żaluzja – kolory, rodzaje, sposoby montażu

W większości sklepów znajdziesz dużo szerszy wybór rolet niż żaluzji. Wynika to stąd, że istnieje więcej wariantów rolet (zarówno pod względem konstrukcji, jak i sposobu montażu – na przykład na ramie okiennej, suficie lub ścianie). Ponadto są one dostępne w niemal każdym kolorze, a wiele z nich ma również ciekawy wzór czy nadruk. Dużą popularnością cieszą się nie tylko wspomniane już rolety dzień-noc, lecz także modele rzymskie, plisowane czy termiczne. Są to bardzo estetyczne produkty, które znajdują zastosowanie w prywatnych domach, gabinetach lekarskich, szkołach, biurach czy restauracjach.

Co ważne, piękna żaluzja, odpowiednio dobrana do wystroju danego wnętrza, także jest dobrym wyborem. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, lecz także dekoracyjną. Choć wybór modeli jest mniejszy niż w przypadku rolet, w ofertach producentów można znaleźć całą paletę barw. Najczęściej wybiera się jednak neutralne barwy piór, takie jak szary, biały czy brązowy, ponieważ są najbardziej uniwersalne.

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem żaluzji lub rolet, przede wszystkim określ, na jakich właściwościach osłony okiennej najbardziej Ci zależy. Czy roleta żaluzjowa ma całkowicie odcinać światło zewnętrzne? A może ważniejsza jest możliwość bieżącej regulacji kąta padania promieni słonecznych? Czy istotna jest estetyka pomieszczenia i warunki, jakie w nim panują? Pomimo znaczących różnic pomiędzy roletami i żaluzjami na pewno uda Ci się znaleźć model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania i idealnie wpisze się w aranżację Twojego mieszkania!

Artykuł sponsorowany

Redakcja myvisions.pl