W jaki sposób spłacać długi

Prawdopodobnie mało kto zastanawia się, jak poradzić sobie z długami, dopóki sam nie spotka się z tym problemem. W dobie rosnącej konsumpcji i coraz częstszego zaciągania zobowiązań finansowych, ryzyko utraty kontroli nad finansami staje się całkiem realne. Jak postępować w sytuacji, gdy dowiadujemy się, że mamy dług?

Skąd dowiesz się, że masz dług

Można powiedzieć, że dłużnicy dzielą się na tych, którzy wiedzą o swoim długu, jak i na tych, którzy nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Przyczyną długu może być sytuacja losowa skutkująca utratą źródła dochodu i niemożnością spłaty swoich zobowiązań. Inny powód to wzięcie na siebie zbyt wielu zobowiązań finansowych oraz utrata kontroli nad terminową ich spłatą. Okazuje się, że istnieje całkiem pokaźna grupa zapominalskich, którzy przez zwykłe niedopatrzenie pominęli termin spłaty któregoś ze swoich zobowiązań.

Wezwanie do zapłaty zaległej należności może pojawić się w naszej skrzynce pocztowej. O długu możemy też dowiedzieć się w momencie, gdy ubiegamy się o kredyt lub chcemy dokonać zakupu na raty. Taka sytuacja może znacznie utrudnić otrzymanie pożyczki, dlatego przed złożeniem wniosku o udzielenie tego typu wsparcia, warto sprawdzić, czy w rejestrach dłużników nie figurują negatywne wzmianki na nasz temat.

Od czego zacząć

Niezależnie od tego, skąd dowiedzieliśmy się o zaistniałym długu, nie należy wpadać w panikę. Zanim przejdziemy do działania, warto dokładnie przyjrzeć się genezie zobowiązania. Jest to najodpowiedniejszy moment, żeby przeanalizować historię swoich transakcji i zbadać dokładnie, gdzie i kiedy powstał dług.

Kiedy już dotarliśmy do przyczyny, możemy przystąpić do czynów. Jeśli dług powstał rzeczywiście w wyniku naszych działań, warto zwrócić się do wierzyciela i okazać chęć rozmowy na temat tego, w jaki sposób dokonać spłaty. Jeśli zadłużenie nie jest duże, możemy zaproponować jednorazową spłatę. Gdy jednak suma zobowiązania przekracza nasze możliwości finansowe, możemy negocjować rozłożenie długu na raty.

Jak poradzić sobie z długami – ułóż plan

Jak poradzić sobie z długami? Podstawą sukcesu może okazać się rozmowa z wierzycielem. Warto jednak dobrze się do niej przygotować. Najlepiej, jeśli sami wyjdziemy z inicjatywą. Na początek przygotujmy konkretny plan spłaty długu z określonymi terminami płatności rat tak, żeby wierzyciel wiedział, po jakim czasie odzyska całą swoją należność.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszej sytuacji finansowej, nie powinniśmy uciekać od odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do bliskich, którzy mogą nas wesprzeć w poszukiwaniu właściwego rozwiązania. Możemy także korzystać z pomocy profesjonalnych doradców finansowych. Jeśli posiadamy zaległości w firmie windykacyjnej, jak choćby KRUK S.A., warto skontaktować się z doradcą lub sprawdzić jakie mają rozwiązania, ułatwiające spłatę długów bez wychodzenia z domu.

Jak zachować płynność finansową

Jeżeli wierzyciel wyraził zgodę na rozłożenie zadłużenia na raty, otrzymujemy szansę wyjścia na finansową prostą. To dobry kierunek, który doprowadzi nas do odzyskania płynności finansowej. Aby spłacić rozłożony na raty dług, musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości środków na naszym koncie, aby móc terminowo spłacać kolejne raty.

W międzyczasie dobrze jest się przyjrzeć swoim nawykom finansowym. Zarządzanie budżetem domowym to szeroki zakres wiedzy, którą zdecydowanie warto pogłębiać. Dzięki temu dowiemy się nie tylko tego, jak uniknąć niechcianych długów, lecz także, jak generować oszczędności. Może okazać się, że jeżdżenie na zakupy z gotową listą produktów czy rezygnacja z dawno nieużywanej usługi abonamentowej przyniosą nam w skali kilku miesięcy pokaźną sumę. Zdobywanie nowych wiadomości z zakresu finansów da nam odpowiedź nie tylko na pytanie, jak poradzić sobie z długami, lecz także, w jaki sposób uniknąć kolejnych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja myvisions.pl