Jak znaleźć motywację do pracy?

Niekiedy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, brakuje nam motywacji do pracy, przychodzimy do niej zupełnie bez energii i ochoty do życia, od samego początku niecierpliwie zerkając na zegarek i wyczekując końca. Jak sobie pomóc?

Sposoby na zmotywowanie się do pracy


Przede wszystkim, jeśli taki problem dotyka Cię nie tylko w bardziej szare dni lub w okresach większego przemęczenia (na przykład dłuższy czas bez urlopu lub małe dziecko w domu) – warto rozważyć zmianę pracy. Nie każdy sprawdza się w pracy biurowej, tak samo jak nie każdy może być lekarzem ze względu na niższą odporność psychiczną czy po prostu strach przed widokiem krwi. Pomyśl o tym, co Cię interesuje i do czego posiadasz odpowiednie kompetencje i spróbuj zmienić pracę, a być może każdy dzień będziesz witać z uśmiechem?
Jeżeli brak motywacji do pracy nie wynika ze złego doboru stanowiska czy przełożonych demotywujących pracowników – postaw na odpoczynek. Udowodniono naukowo, że nawet największy pracoholik potrzebuje od czasu do czasu zresetować się, posiedzieć w domu na kanapie lub wyjechać na kilka dni w nowe miejsce. Dzięki takiemu krótkiemu urlopowi, nabierzesz dystansu do spraw załatwianych w pracy, być może przyjdą Ci do głowy nowe rozwiązania, a dodatkowo wypoczniesz i naładujesz baterie.

Praca bez motywacji?


Motywacja do pracy jest bardzo ważna. Zarówno z punktu widzenia pracodawcy – gdyż pracownik jest wydajniejszy, gdy jest dobrze zmotywowany, ale również jest niesamowicie istotna dla pracownika. Pracownik posiadający wysoką motywację do pracy nie tylko czerpie przyjemność z wykonywania swoich obowiązków, ale też wreszcie przestaje „męczyć się” w pracy, oczekując na jej zakończenie.
Jeśli jesteś pracodawcą, pomyśl jak możesz podnieść motywację swoich pracowników i pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej metody, która podziała dobrze na każdego. Jeden pracownik będzie wolał być „głaskany po głowie” i chwalony nawet za niewielkie osiągnięcia, drugi – weźmie się w garść dopiero gdy przeprowadzić z nim poważną rozmowę po jakiejś wpadce, jeszcze inny – będzie motywowany gratyfikacjami finansowymi wynikającymi z jego udokumentowanych wyników.

Dlaczego powinniśmy motywować swoich pracowników?


Pracownik, który jest dobrze zmotywowany, działa wydajniej i pozwala nam osiągnąć zamierzone cele szybciej oraz efektywniej. Dlatego zadbaj o dobrą motywację pracownika, a jeśli uważasz, że nie nadaje się na stanowisko, na którym pracuje, ale jednak cenisz jego niektóre cechy – spróbuj przydzielić mu inne zajęcie. Być może, jeśli sprawdzi się Twoje przeczucie, znajdziesz doskonałego pracownika do zupełnie innych obowiązków.

Redakcja myvisions.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *