Jak znaleźć motywację do pracy?

Niekiedy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, brakuje nam motywacji do pracy, przychodzimy do niej zupełnie bez energii i ochoty do życia, od samego początku niecierpliwie zerkając na zegarek i wyczekując końca. Jak sobie pomóc?

Sposoby na zmotywowanie się do pracy


Przede wszystkim, jeśli taki problem dotyka Cię nie tylko w bardziej szare dni lub w okresach większego przemęczenia (na przykład dłuższy czas bez urlopu lub małe dziecko w domu) – warto rozważyć zmianę pracy. Nie każdy sprawdza się w pracy biurowej, tak samo jak nie każdy może być lekarzem ze względu na niższą odporność psychiczną czy po prostu strach przed widokiem krwi. Pomyśl o tym, co Cię interesuje i do czego posiadasz odpowiednie kompetencje i spróbuj zmienić pracę, a być może każdy dzień będziesz witać z uśmiechem?
Jeżeli brak motywacji do pracy nie wynika ze złego doboru stanowiska czy przełożonych demotywujących pracowników – postaw na odpoczynek. Udowodniono naukowo, że nawet największy pracoholik potrzebuje od czasu do czasu zresetować się, posiedzieć w domu na kanapie lub wyjechać na kilka dni w nowe miejsce. Dzięki takiemu krótkiemu urlopowi, nabierzesz dystansu do spraw załatwianych w pracy, być może przyjdą Ci do głowy nowe rozwiązania, a dodatkowo wypoczniesz i naładujesz baterie.

Praca bez motywacji?


Motywacja do pracy jest bardzo ważna. Zarówno z punktu widzenia pracodawcy – gdyż pracownik jest wydajniejszy, gdy jest dobrze zmotywowany, ale również jest niesamowicie istotna dla pracownika. Pracownik posiadający wysoką motywację do pracy nie tylko czerpie przyjemność z wykonywania swoich obowiązków, ale też wreszcie przestaje „męczyć się” w pracy, oczekując na jej zakończenie.
Jeśli jesteś pracodawcą, pomyśl jak możesz podnieść motywację swoich pracowników i pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej metody, która podziała dobrze na każdego. Jeden pracownik będzie wolał być „głaskany po głowie” i chwalony nawet za niewielkie osiągnięcia, drugi – weźmie się w garść dopiero gdy przeprowadzić z nim poważną rozmowę po jakiejś wpadce, jeszcze inny – będzie motywowany gratyfikacjami finansowymi wynikającymi z jego udokumentowanych wyników.

Dlaczego powinniśmy motywować swoich pracowników?


Pracownik, który jest dobrze zmotywowany, działa wydajniej i pozwala nam osiągnąć zamierzone cele szybciej oraz efektywniej. Dlatego zadbaj o dobrą motywację pracownika, a jeśli uważasz, że nie nadaje się na stanowisko, na którym pracuje, ale jednak cenisz jego niektóre cechy – spróbuj przydzielić mu inne zajęcie. Być może, jeśli sprawdzi się Twoje przeczucie, znajdziesz doskonałego pracownika do zupełnie innych obowiązków.

Redakcja myvisions.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.