Prawo w e-commerce
Data publikacji 26 lutego 2020Rozpoczynając działalność w e-commerce bądź będąc konsumentem tej gałęzi, dobrze byłoby znać podstawowe prawa oraz sprawy, które powodowałyby straty finansowe. W takim razie jakie jest prawo w e-commerce? Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Przekonamy się, że nie jest to aż tak skomplikowane
E-commerce jak zapewne już wiecie oznacza e-handel, czyli handlowanie z wykorzystaniem środka, którym jest internet. W takim razie korzystamy z niego kupując w sklepach internetowych lub sami zakładając taki. O czym warto pamiętać?
Wymyślenie nazwy swojej firmy
Podczas tworzenia planu, a następnie otwarcia swojego biznesu w internecie, warto dłużej przemyśleć sprawę nazwy firmy. W obecnym czasie bardzo łatwo jest naruszyć prawa do cudzej firmy. Jeśli twoja firma będzie się nazywać analogicznie do już istniejącej firmy, możesz mieć problemy związane z przepisami w Kodeksie Cywilnym. Trzeba wziąć pod uwagę, także jakiego będziemy używać logotypu, jeśli będzie on przypominał logotyp innej firmy również mogą zostać wyciągnięte konsekwencje prawne, a przy okazji może nas to dużo kosztować.
Drażliwą kwestią są prawa autorskie. W związku z tym wszelkie zdjęcia, opisy produktów powinny być unikalne, ponieważ w większości wypadków są objęte prawami autorskimi. W związku z tym warto pamiętać, by nie pożyczać zdjęć od firm, które sprzedają te same produkty. Nawet jeśli zatrudniasz freelancera, musisz mieć nad tym kontrolę, ponieważ w tej sferze niezwykle często zdarzają się naruszenia. Dlaczego trzeba wziąć tę sprawę poważnie? Przyczyną jest fakt, że rozpowszechnianie cudzych dzieł w postaci oryginalnej bądź opracowanej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, w wypadku kiedy oskarżony działał w celach notyfikacji finansowych.
Warunki zwrotów produktów
Jedną z ważnych spraw jest pamiętanie, że klient po zakupie produktu ma 14 dni kalendarzowych na odstąpienie od umowy i nie ma wymogu, by podawał przyczynę. Jakie są tego konsekwencje? Sprzedawca musi przyjąć zwrot, jednak w tym wypadku jeśli jesteś sprzedawcą warto by w umowie było zaznaczone, że koszt przesyłki za wszelkie zwracane towary pokrywa kupujący. Jeśli nie będzie tego w umowie, niestety sprzedawca musi pokryć te koszty.
Pamiętajcie także, jeśli zamierzacie założyć działalność w internecie lub już zaczęliście to robić, musicie ustanowić regulamin waszego sklepu internetowego. Jest to warunek konieczny. Jeśli jesteś specjalistą i doskonale znasz prawo w e-commerce, możesz ustanowić regulamin sam, jednak większa część sprzedawców nie mam o tym zielonego pojęcia więc najlepiej będzie gdy stworzy go ktoś, kto się na tym zna.