Kredyt na samochód używany. Jak wybrać najlepszy?

Chociaż rośnie sprzedaż pojazdów fabrycznie nowych, Polacy nadal chętnie kupują auta używane. Samochody „z drugiej ręki” wcale nie muszą kojarzyć się z ogromnymi przebiegami i dostatecznym stanem technicznym. Wystarczy wspomóc się kredytem samochodowym, aby móc nabyć naprawdę dobry pojazd. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze finansowania.

Jak pokazują statystyki, w 2019 roku zarejestrowano ponad 370 tys. więcej aut używanych niż nowych. Powodem jest głównie cena – takie pojazdy są zdecydowanie dużo tańsze, szczególnie te sprowadzane z zagranicy. Aby jednak zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i komfort w trakcie podróżowania, warto postawić na sprawdzone modele charakteryzujące się bardzo dobrym stanem technicznym i wyższą wersją wyposażeniową.

Kredyt na samochody używane – czy to możliwe?

Kredyt samochodowy to forma finansowania, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nowych pojazdów. Banki chętnie udzielają wsparcia finansowego w przypadku nabycia aut używanych – pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Finansowanie nabycia samochodów „z drugiej ręki” jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy:

  • kredytobiorca spełnia podstawowe warunki narzucone przez bank,
  • przedmiot umowy kredytowej spełnia warunki narzucone przez instytucję np. rocznik, pochodzenie.

Kredyt samochodowy – na co zwracać uwagę?

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego największym i najczęściej popełnianym błędem jest wybór przypadkowej oferty. Taka pochopna decyzja może sporo kosztować – różnica między najdroższym a najtańszym kredytem może wynieść co najmniej kilka tysięcy złotych w całym okresie finansowania.

Jeżeli nie chcesz przepłacać i zależy ci na ofercie dopasowanej do swoich oczekiwań, musisz poświęcić kilkanaście minut na porównanie propozycji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka kwestii.

  • Okres finansowania

Im dłuższy okres finansowania, tym niższych miesięcznych rat możesz się spodziewać. Optymalną opcją będzie kredyt na 3-4 lata. Dzięki temu będziesz płacić stosunkowo niską ratę i unikniesz wysokich kosztów całkowitych finansowania.

  • RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to parametr mówiący nie tylko o wysokości naliczanych odsetek, ale i pozostałych kosztach pozaodsetkowych. Weryfikacja tego wskaźnika pozwoli na wybór najtańszego kredytu.

  • Wysokość miesięcznych rat

Czy wiesz, że rata kredytu możesz być niższa nawet o 40% w porównaniu do standardowej oferty? Tak jest w przypadku Kredytu SMARTPLAN na używane auta dostępnego w Toyota Banku (RRSO 8,44%). Z czego to wynika? Konstrukcja tego kredytu zakłada wysoką ostatnią ratę (rata balonowa) W miesięcznych ratach spłacasz wartość samochodu, która zmniejsza się wraz z jego użytkowaniem.

  • Możliwość wymiany samochodu

Wielu kierowców lubi wymieniać pojazdy, a kredyt samochodowy zwykle temu nie sprzyja. Wcale jednak tak być nie musi – niektóre banki pozwalają na wymianę auta co 3-4 lata bez angażowania środków własnych. W przypadku Kredytu SMARTPLAN w Toyota Bank decyzję o zakończeniu umowy możesz podjąć nawet na samym końcu okresu finansowania – wtedy zdecydujesz czy chcesz pozostać z obecnym samochodem czy też wymienić go na nowy.

Jeżeli zależy ci na dopasowanej formie finansowania, zacznij od sprecyzowania swoich oczekiwań. Dopiero potem zacznij szukać konkretnej oferty – takiej, która najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby i możliwości finansowe.

Redakcja myvisions.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *