W jaki sposób można wykorzystać foamiran?

Pięknie zdobione szkatułki, kolorowe kwiaty czy ramki na zdjęcia – wszystko to można stworzyć wykorzystując jedną, niepozorną rzecz. W tym poradniku znajdują się praktyczne wskazówki na temat foamiranu.

Czym jest foamiran?

Foamiran to delikatne i bardzo cienkie tworzywo o aksamitnej fakturze. Materiał wyróżnia się bardzo dużą plastycznością, ponieważ rozciąga się od 10% do 30%. Dzięki temu można go wykorzystać do stworzenia wielu szczegółowych wzorów np. kwiatowych płatków lub listków.

Aby uzyskać taki efekt, należy wyciąć fragmenty konstrukcji przy pomocy nożyczek, wykrojnika, plotera lub nożyka. Następnie należy podgrzać foamiran za pomocą nagrzewnicy albo żelazka i uformować go do pożądanego kształtu. Należy też pamiętać o tym, że uformowane tworzywo zachowuje na stałe swój kształt. Trzeba więc zdecydować się na jego ostateczna formę, zanim foamiran zastygnie.

Rodzaje foamiranu

Na rynku można spotkać się z kilkoma rodzajami tworzywa. Jednym z nich jest foamiran zimny, za którego pomocą można tworzyć bardzo estetyczne kwiatowe kompozycje. Można go rozpoznać po arkuszu o grubości od 0,8 mm do 1,2 mm. Jego formowanie jest możliwe zarówno po podgrzaniu, jak również na zimno.

Kolejnym popularnym wariantem foamiranu jest ten klasyczny. W tym przypadku grubość arkusza wynosi od 0,8 mm do 1 mm. Materiał kurczy się pod wpływem ciepła, ale nie przykleja się do żelazka. Po podgrzaniu można uzyskać charakterystyczne wypukłości.

Jeszcze jednym rodzajem foamiranu jest odmiana jedwabna. Wyróżnia się bardzo delikatną strukturą, dzięki czemu można go wykorzystać do stworzenia bardzo naturalnie wyglądających kwiatów. Cienkie tworzywo odkształca się z biegiem czasu po uformowaniu. Można go kształtować przy pomocy rąk.

Jak wykorzystać foamiran?

Niezwykle plastyczne tworzywo znajduje zastosowanie w kontekście tworzenia sztucznych bukietów. Po uformowaniu do konkretnego kształtu, materiał można samodzielnie barwić i cieniować za pomocą suchych lub mokrych pasteli, tuszy pigmentowych, a także farb akrylowych. W ten sposób można w domowych warunkach stworzyć przepiękną dekorację lub prezent dla bliskich.

Foamiran można też wykorzystać do tworzenia innych wzorów np. serc lub słoneczek. Tego typu dekorację można wykorzystać do ozdobienia paczki z prezentem albo pracy plastycznej. W związku z tym, zabawy z foamiranem mogą okazać się świetną zabawą dla rodzica i dziecka.

Foamiran to elastyczny materiał, który pobudza kreatywność. Właśnie z tego powodu warto stosować go w domowym i profesjonalnym rękodzielnictwie.

Redakcja myvisions.pl