Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Wiele osób, pomimo tego, że przydałby im się zastrzyk gotówki, nawet nie bierze pod uwagę takiej opcji jak kredyt gotówkowy. Wychodzą bowiem z założenia, że ich miesięczne dochody są zbyt niskie, a co za tym idzie – żaden bank nie zdecyduje się na udzielenie im kredytu. Jak jest w rzeczywistości? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jakie inne warunki muszą być spełnione, aby bank zaufał potencjalnemu kredytobiorcy i zdecydował się na zawarcie z nim umowy? Dowiedz się więcej!

Kredyt gotówkowy – czym jest ten produkt?

Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest kredyt gotówkowy i na jaki cel można przeznaczyć środki z niego pochodzące. Nie każdy ma tego świadomość, ale kwota, jaką można pozyskać z jego tytułu jest określona prawem. Bank może udzielić kredytu gotówkowego w maksymalnej kwocie 255 550 zł, co jest wyraźnie opisane w Ustawie o prawie konsumenckim. W praktyce kwoty kredytów tego rodzaju są nieco niższe, natomiast żaden bank w produkcie nazwanym „kredytem gotówkowym” nie może oferować wyższej kwoty.

Największą zaletą kredytu gotówkowego, która czyni go niezwykle popularnym i lubianym wśród kredytobiorców, jest fakt, że formalności ograniczone są do minimum, a wymagania stawiane osobom ubiegającym się o pozytywne rozpatrzenie wniosku nie są wyśrubowane, jak np. w przypadku kredytów hipotecznych. Co więcej, decydując się na kredyt gotówkowy, nie musisz deklarować, na co wydasz pieniądze. Twoje plany w każdej chwili mogą ulec zmianie. Początkowo kredyt miał być przeznaczony na zakup pralki i suszarki, ale wolisz jednak kupić zmywarkę i wybrać się na weekend? Możesz to zrobić! Chcesz poznać wiele ciekawych porad finansowych i nie tylko? Zajrzyj na Portal Kupuj Na Raty.

Wymagania, które musisz spełnić, ubiegając się o kredyt gotówkowy

Zastanawiasz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Poniżej przyjrzymy się tej kwestii bliżej, bo to nie wszystko, o czym musisz wiedzieć. Same cyferki, choćby imponujące, w kategorii przychodów na Twoim koncie to dla banku zdecydowanie za mało informacji, aby zdecydował się na udzielenie Ci kredytu – szczególnie wówczas, gdy ubiegasz się o wyższą kwotę.

Co jeszcze wobec tego interesuje bank, poza tym, ile zarabiasz? Bank, badając Twoją zdolność kredytową, czyli potencjalną możliwość spłaty rat w określonej kwocie i czasie, bierze pod uwagę nie tylko to, ile pieniędzy wpływa na Twoje konto, ale również to, czy wpływy te są regularne, czy posiadasz inne zobowiązania do spłaty, na jakim poziomie kształtują się Twoje miesięczne koszty utrzymania, jaki jest Twój stan cywilny (ile osób masz na swoim utrzymaniu), jaka jest historia kredytowa.

Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że otrzymasz kredyt w interesującej Cię kwocie i na dobrych warunkach, jeśli masz dobrą historię kredytową (bezproblemowa spłata dotychczasowych zobowiązań), a miesięczne koszty utrzymania nie pochłaniają większości Twoich środków, ale np. około połowę. Wówczas masz szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, nawet jeśli zarabiasz niewiele powyżej minimalnego wynagrodzenia – naturalnie, o ile nie wnioskujesz o kwotę, której miesięczna rata „pochłonęłaby” większość wypłaty.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Wiesz już, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Uzależnione jest to bowiem od wielu innych czynników. Może się zatem zdarzyć, że otrzymasz kredyt na określoną kwotę, zarabiając np. około 3 000 zł netto miesięcznie, a inna osoba, zarabiająca np. 5 000 zł netto i wnioskująca o tę samą kwotę, spotka się z odmową, jeśli – w przeciwieństwie do Ciebie – posiada inne zobowiązania lub/i nie wywiązuje się z ich regularnej spłaty.

Każdy bank ma swoje zasady i sposób oceny potencjalnego kredytobiorcy. Trudno zatem jasno wskazać widełki od – do, w ramach których możesz otrzymać kredyt. Wstępnie natomiast możesz samodzielnie sprawdzić, czy masz szansę. Jak to zrobić? Przeanalizuj, ile wynosi Twój przychód, jakie są koszty utrzymania, inne zobowiązania finansowe etc. Sprawdź, jaka kwota miesięcznie pozostaje do Twojej dyspozycji.

Teraz zastanów się, jaka wysokość kredytu Cię interesuje, w ilu ratach chcesz go spłacić i ile wynosić będzie w związku z tym miesięczna rata. Możesz do tego celu użyć narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu gotówkowego. Oczywiście wszelkie dane będą przybliżone, ale da Ci to pewien ogląd sytuacji. Rata kredytu nie może wynosić więcej niż około 50 do 60% Twoich zarobków. Zarabiasz wspomniane 3 000 zł „na rękę” i chcesz płacić ratę w wysokości 2 000 zł? Bank na to nie przystanie, ale jeśli rata będzie wynosić np. 1 000 zł, masz szansę na kredyt. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doradcą w banku lub telefonicznie, po której wszystko stanie się jasne!

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła

  1. Warunki otrzymania kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? – 17bankow.com
  2. Kredyt gotówkowy – Ranking kredytów i kalkulator online (kredytomat.pl)
  3. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? | Finanse Rankomat

Redakcja myvisions.pl