Jak zacząć biznes?
Data publikacji 29 marca 2020Wiele początkujących przedsiębiorców zastanawia się jak zacząć biznes. Pierwszym i podstawowym krokiem jest oczywiście zastanowienie się nad profilem prowadzonej przez siebie działalności, czego by ona miała dotyczyć. Czy będzie to produkcja towarów, świadczenie usług czy jakaś inna działalność. Pierwszym krokiem przy rozpoczynaniu biznesu jest założenie firmy.
Jaką formę prawną firmy wybrać?
Podstawowym krokiem jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa, ponieważ ma ona wpływ na różne aspekty prowadzonej działalności, wśród których można wymienić między innymi koszty założenia oraz prowadzenia danej działalności, a także wysokość opodatkowania oraz składek ZUS. Istotne przy tym wyborze jest również to czy przedsiębiorca fizycznie będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania swojej firmy czy też nie.
Kolejnym krokiem jest wybór opodatkowania firmy. Zależne jest ono od wielu czynników, wśród których można wymienić czynniki takie jak: rodzaj prowadzonej działalności, wielkość przychodów, chęć korzystania z ulg dla przedsiębiorców. Do wyboru są cztery formy opodatkowania: PIT, CIT, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Następnie należy wybrać kody PKD prowadzonej przez siebie działalności. Jest to obowiązkowe, ponieważ zakładając przedsiębiorstwo należy jasno określić rodzaj wykonywanych przez siebie usług. Nie jest możliwe wykonywanie usług, których nie zadeklarowało się wcześniej poprzez wybór kodu PKD.
Ważnym elementem podczas zakładania firmy jest również dbałość o jej dokumentację, dlatego należy zadbać o odpowiedzi wybór księgowego lub biura rachunkowego do prowadzenia rozliczeń rachunkowych w firmie. Dokumentacja księgowa ma na celu rejestrowanie przychodów i kosztów, które są ponoszone w firmie, a także rozliczanie podatków należnych między innymi Urzędowi Skarbowemu. Aby zarejestrować przedsiębiorstwo należy również uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez wypełnienie wnioski CEIDG. Wypełnienie tego formularza możliwe jest również w wersji elektronicznej poprzez stronę internetową.
Czy za rejestrację firmy się płaci?
Rejestracja działalności gospodarczej aktualnie jest bezpłatna. Następnym krokiem jest założenie firmowego konta bankowego oraz ewentualnie wyrobienie pieczątki firmowej. Firmowe konto bankowe jest istotne dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ przebiegają na nim różnego rodzaju firmowe transakcje kupna i sprzedaży, a także rozliczenia podatkowe oraz zapłaty składek ZUS. Z całą pewnością można stwierdzić, że rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu w Polsce nie jest sprawą prostą.