Jak rozliczyć VAT w Niemczech?
Data publikacji 20 września 2021Podatek od towarów i usług znajduje regulacje nie tylko w polskim systemie prawnym, ale również w zagranicznych i unijnych. Jest on bowiem powszechnie stosowany w wielu krajach, nie tylko europejskich, choć oczywiście są i takie, które jak dotąd nie wprowadziły podatku VAT. Wiele kontrowersji wśród polskich przedsiębiorców budzi VAT w Niemczech, bowiem to właśnie Niemcy są częstymi klientami naszych rodaków. Jak rozliczać VAT w Niemczech?
Kto płaci VAT w Niemczech?
Zasadniczo podatnikami VAT w Niemczech są osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, które wysyłają swoje produkty lub świadczą usługi klientom z Niemiec – dotyczy to głównie współpracy z osobami fizycznymi, bowiem w przypadku współpracy na zasadach B2B w większości przypadków można skorzystać z tak zwanego odwrotnego obciążenia. Niemniej jednak są i tacy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się, pomimo zamieszkiwania na terenie Polski, zarejestrować działalność w Niemczech – oni również będą musieli rozliczać się z podatku VAT za granicą, chyba że będzie im przysługiwało zwolnienie. W Niemczech obowiązują obecnie 3 stawki podatku VAT – 19%, 7%, 0% – w zależności od rodzaju towaru lub usługi. Inaczej niż w Polsce, gdzie stawek jest nieco więcej, natomiast podstawowa wynosi aż 23%. Niemniej jednak przedsiębiorca nie może dowolnie wybrać, w jakim kraju rozliczy się z podatku VAT. Musi bowiem stosować się do przepisów zarówno w wymiarze krajowym, jak i europejskim, jako że Polska i Niemcy są członkami Unii.
Rozliczenie niemieckiego VAT
Pomimo, iż stawki podatku VAT w Niemczech są atrakcyjniejsze, niż w Polsce, to jednak przedsiębiorcy niechętnie rozliczają się tam z podatku od towarów i usług. Powodem są oczywiście formalności, których w tym celu należy dopełnić. Problemem może być również bariera językowa – dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy musimy rozliczyć się z niemieckiego VAT? Otóż wtedy najlepiej udać się po pomoc do wyspecjalizowanej kancelarii podatkowej, która zajmuje się obsługą klientów w wymiarze międzynarodowym. Dzięki temu nie tylko dopełnimy na czas wszelkich formalności (dzięki czemu unikniemy konieczności płacenia karnych odsetek), ale również możemy dowiedzieć się, jak zoptymalizować koszty podatkowe, które dotyczą handlu z podmiotami zagranicznymi. Choć współpraca z doradcą podatkowym wiąże się z dodatkowymi wydatkami, to jednak nie warto ryzykować dokonania nieprawidłowego rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym.