Fototapeta pejzaż, a może abstrakcyjna grafika – co wybrać?

Od paru lat fototapety znowu wróciły do łask i są coraz częściej wybieranym materiałem na ścianę. Fototapeta doskonale wygląda w salonie, sypialni czy przedpokoju. Niewiele osób wie, że można ją także położyć w łazience czy kuchni, gdyż są fototapety wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na wodę.

Fototapeta – hit czy kicz?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu fototapeta kojarzyła się z kiczowatym obrazkiem na ścianie, który często gościł w dużym pokoju. Te czasy na szczęście już minęły, a obecna technologia pozwala na wykonanie wysokiej jakości grafiki na różnych materiałach, dzięki czemu efekt jest piorunujący. Nowoczesne fototapety mogą zostać wykonane na zamówienie według własnego projektu. Można także skorzystać z bazy grafik lub zdjęć dostępnych za darmo w internecie. Także producenci fototapet oferują szeroką gamę różnych wzorów, które można dobrowolnie dopasować do wnętrza i własnych upodobań. Pewne jest to, że fototapeta nie jest kiczem, a wręcz przeciwnie. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach gustownie urządzonych.

Fototapeta pejzaż, a może fototapeta las od bimago?

Wiele firm oferuje bardzo szeroką ofertę fototapet z różnymi motywami. Dużą popularnością cieszą się wzory związane z przyrodą. Szczególnie do gabinetu lub sypialni wybierane są pejzaże, które zapierają dech w piersiach. Fototapeta z lasem, morzem czy kwietną łąką znakomicie podkreśla styl rustykalny, a przy tym pozwala się odprężyć. Abstrakcyjne grafiki są dość często wybierane do wnętrz nowoczesnych lub industrialnych. Czarno-białe motywy dużych metropolii świetnie sprawdzą się w minimalistycznym wnętrzu, w którym króluje prostota i elegancja. Dużą zaletą jest możliwość wykonania własnego projektu, dzięki czemu można mieć oryginale zdjęcie w mieszkaniu zrobione samodzielnie. Należy pamiętać, aby wybrać zdjęcie w dużej rozdzielczości, aby obraz był wyraźny.

Rodzaje fototapet

W ofercie dostępne są różnego rodzaju fototapety wykonane na różnym podłożu. Fototapety papierowe są dość popularne i wykonane są one z papieru syntetycznego wzmocnionego najczęściej lateksem. Taki papier nie rwie się i wygląda bardzo okazale. Dostępne są także fototapety wykonane na folii samoprzylepnej, jednak takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest nie na ścianie, ale na meblach, drzwiach i szybach. Zaletą dużą tego rozwiązania jest fakt, że fototapetę można przetrzeć wilgotną szmatką. Najbardziej wytrzymałą i dość grubą fototapetą są te wykonane z winylu. Winyl połączony jest z fizeliną i tworzy grubą warstwę, którą można wielokrotnie wycierać na mokro. Taka fototapeta najlepiej sprawdzi się na ścianach z delikatnymi nierównościami, w kuchni, łazience i przedpokoju.

Jak położyć fototapetę?

Każda osoba, która kładła kiedykolwiek normalną tapetę, powinna sobie poradzić z przyklejeniem fototapety. Jedynie folia samoprzylepna może sprawić nieco problemów, ale zastosowanie się do instrukcji powinno znacznie ułatwić zadanie. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia, to lepiej wynająć profesjonalną firmę, która położy fototapetę szybko i bez żadnych problemów. Na pewno przed rozpoczęciem pracy należy przygotować podłoże. Ze ściany muszą zniknąć dziury, niedoskonałości czy większe pęknięcia. Następnym krokiem jest przetarcie powierzchni wodą z mydłem i odczekanie do momentu wyschnięcia. Przed przyklejeniem fototapety należy ścianę zagruntować, a w przypadku kładzenia jej w wilgotnym pomieszczeniu należy położyć na ścianę zaprawę wodoszczelną. Technika kładzenia zależna jest od rodzaju fototapety, dlatego trzeba przeczytać instrukcję i pracować wedle zaleceń producenta. Zobacz więcej na https://www.bimago.pl/fototapety/pejzaze/liscie.html.

Jak wybrać fototapetę?

Z racji dużego wyboru różnych motywów, fototapetę warto dopasować do stylu panującego w danym pomieszczeniu. Oczywiście przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar ze wzorem, który doskonale będzie się komponować na ścianie. Materiał fototapety należy dobrać do pomieszczenia, w którym będzie ona położona. Do kuchni i łazienki najlepiej wybrać fototapetę winylową, do salonu lub na szybę folię samoprzylepną. W przedpokoju świetnie się sprawdzi lateksowa lub z fizeliny.

Redakcja myvisions.pl