Kody CN. Co oznacza i jak zdobyć kod CN?

Kod CN (ang. Combined Nomenclature) to ośmiocyfrowy kod, który został stworzony na potrzeby celne. Jest on w centrum zainteresowania osób zajmujących się zarówno importem produktów do krajów europejskich, jak i ich eksportem poza Europę. Wprowadzono go tuż po tym, gdy w 1987 r. Rada Unii Europejskiej uchwaliła wspólną taryfę celną. Oznacza to, że każdy produkt, który zostaje wprowadzony na europejski rynek, ma przypisany kod CN, który go charakteryzuje. Zaś Ministerstwo Finansów kody CN łatwo kontroluje i wykorzystuje do prowadzenia statystyk.

Co oznacza kod CN?

Zadajesz sobie pytanie, co to jest kod CN? Każdy typ produktu ma przypisany swój kod CN. Oznacza to, że sprowadzone spoza EU maseczki ochronne kod CN będą mieć inny niż np. proszek do prania. Znając kody CN wiemy, do jakiej kategorii należą dane produkty. Kody CN wykaz to zbiór kodów stworzony dzięki znajomości kategorii produktów. Umożliwia to prowadzenie badań statystycznych dotyczących obrotów produktów. Kody towarów CN składają się z ośmiu znaków. Ważną informacją jest to, że pierwsze sześć cyfr kod ten dzieli z kodem HS (ang. Harmonized System), który jest jego pierwowzorem. Kolejne dwie cyfry są zawężeniem kategorii produktu, z którym mamy do czynienia. Analizując więc przypisany dla produktu o nazwie smar plastyczny kod CN można zakwalifikować go do danej kategorii. 

Jak uzyskać kod CN?

Kod CN jak ustalić – to warto wiedzieć. Kody CN można uzyskać na podstawie systemu taryfowego TARIC lub ISCTAR. Jest to o tyle łatwe, że systemy te występują w polskiej wersji językowej. Systemy podzielone są na sekcje i kolejno – na działy. Postępując według wzoru, wybierając odpowiednie kategorie, można stworzyć kod taryfy celnej CN dla produktu. Wiedza, jak uzyskać kod CN, jest łatwo dostępna. Dobrze na bieżąco kontrolować przepisy, gdyż te często się zmieniają i być może instrukcja, jak przypisać kod celny CN, ulegnie zmianie. Ekogroszek kod CN może mieć więc inny, jeśli dojdzie do zmiany przepisów i zakwalifikowany będzie do innej kategorii.

Gdzie znaleźć kod CN i jak go sprawdzić?

Olej silnikowy jaki kod CN ma, nie jest to tajemnicą. Istnieje bowiem lista kodów CN. Kody te zostały zebrane, z nich zaś została sporządzona tabela kodów CN. Na szczęście istnieje wyszukiwarka kodów CN umożliwiająca łatwą nawigację wśród celnych niuansów. Wpisując więc jako hasło wyszukiwania „rękawice nitrylowe kod cn„, czy też „olej hydrauliczny kod cn” łatwo dojdziemy do odpowiedzi na poszukiwane pytanie. Wykaz kodów CN również może ulec przemodelowaniu w przypadku, gdy prawo ulegnie zmianie.

Kod CN… co to jest? Wielu przedsiębiorców przed wprowadzeniem produktów na rynek zadaje sobie to pytanie. Znajomość podstaw prawa w handlu to klucz do właściwego prowadzenia biznesu. Kod towaru CN to coś, co przypisać muszą umieć osoby decydujące się na import z spoza Unii Europejskiej, jak np. import z Chin. Dobrą informacją jest to, że system decydujący o tym, jak ustalić kod CN, nie jest skomplikowany, zaś kody CN wyszukiwarka ułatwia ich szybkie znalezienie. Warto wiedzieć też, że na mocy zmiany przepisów od 2019 r. kod CN na fakturze nie jest obligatoryjny. W sytuacji, gdy zobaczymy kody CN na fakturze, są one dobrowolnie umieszczone przez dane przedsiębiorstwo. W procesie importu lub eksportu produktów poza obszar Unii Europejskiej przedsiębiorcy napotykają na wiele obco brzmiących terminów, wśród których plasują się CN kody, jednak – jak się okazuje, zyski uzyskane z obrotu towarów warte są zrozumienia tych terminów.  

Redakcja myvisions.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.