Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Faktoring

Faktoring – jakie jest jego 5 największych zalet?

Data publikacji 22 sierpnia 2022

Faktoring uwidacznia swoją wagę w chwilach kryzysu. Dobra koniunktura zaś go skrywa. Kto bowiem zwraca uwagę na zabezpieczenia finansowe swojej firmy podczas odnoszonych przez nią sukcesów. Dziś mamy jednak dobę pandemii, potencjalnych lockdownów oraz szalejącej inflacji. Innymi słowy, warto zabezpieczyć swoją markę poprzez finansowanie zewnętrzne. W tym artykule – na podstawie wiedzy branżowych liderów z Bibby Financial Services – przedstawimy 5 największych korzyści, jakie niesie ze sobą faktoring. Jak więc na nim skorzystamy? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Zaleta 1 – faktoring to najlepsze zabezpieczenie finansowe firmy

Faktoring to świetny sposób na zabezpieczenie swojej działalności gospodarczej. Zapewnia on bowiem natychmiastową gotówkę. Dzięki kapitałowi obrotowemu zyskujemy pewność, że nie utracimy płynności finansowej. Należy przy tym pamiętać, że w dobie wielopoziomowego kryzysu zatory płatnicze stanowią smutną normę, a nie odstępstwo od niej. 

Jeśli więc na skutek nieszczęśliwego zrządzenia losu nałoży się na siebie kilka niezapłaconych faktur, okazać się może, że nasze przedsiębiorstwo zbankrutuje i ogłosić będzie musiało upadłość. My zaś zapomnieć będziemy musieli o przygodzie z własną działalnością gospodarczą. Dzięki faktoringowi nie ma takiego ryzyka. Pieniądze z faktur z odroczonym terminem płatności otrzymujemy natychmiast, co z kolei poprawia przepływ gotówki w naszej firmie i pozwala na zdobycie tak pożądanego kapitału obrotowego, na załatanie wszelkich dziur w budżecie. 

Zaleta 2 – natychmiastowy zastrzyk gotówki na inwestycje

Faktoringu nie należy rozważać tylko jako pasywnej ochrony przed zatorami płatniczymi. Stanowi on przecież znakomite źródło gotówki, do przeprowadzenia inwestycji. Tych zaś może być aż nadto: począwszy od rozszerzenia swojej działalności o kolejne usługi czy produkty, poprzez szkolenia dla swoich pracowników, na zakupie narzędzi pracy czy mebli biurowych – kończąc. 

Kiedy firma otrzymuje z góry równowartość należności swoich klientów, jest w stanie zainwestować więcej w marketing i reklamę, niż gdyby musiała polegać wyłącznie na kredytach bankowych. Dodatkowo faktoring zwiększa zyski, ponieważ eliminuje konieczność magazynowania zapasów i zwrotów produktów. 

Zaleta 3 – faktoring jest łatwy w uzyskaniu 

Większość banków wymaga od przedsiębiorstw utrzymania określonego poziomu historii kredytowej przed udzieleniem finansowania. Jednak faktoring nie nakłada żadnych ograniczeń na to, jak długo właściciel firmy prowadzi działalność. Wystarczy, by była wypłacalna finansowo, a faktor zaproponuje jej zewnętrzne finansowanie. 

Jest to szczególnie istotne dla branży małych i średnich przedsiębiorstw lub tych firm, które mają na rynku krótki staż. W przeciwieństwie do kredytu bankowego faktor nie zapyta ich o sytuację finansową, historię kredytową czy okres prowadzenia działalności. Ważne jest w tym kontekście także brak rozbudowanych formalności, na który nie możemy liczyć w przypadku usług banków. 

Zaleta 4 – Elastyczność i różnorodność faktoringu

 Kolejną korzyścią, która płynie z faktoringu, jest fakt, iż jest to bardzo elastyczne narzędzie. Łatwo dopasować je do każdego typu klienta z osobna. W rezultacie powstało wiele form i typów faktoringu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Faktoring niepełny (z regresem) – podstawowa forma. Jest on tani i kierowany do przedsiębiorstw współpracujących ze sprawdzonymi klientami. 
  • Faktoring pełny (bez regresu) – rozbudowana forma zabezpieczająca usługobiorcę przed ewentualnym niezapłaceniem przez jego kontrahenta. Firma faktoringowa przejmuje proces windykacji.
  • Faktoring dla transportu lub eksportowy – rozwiązanie dopasowane do firm z branży TSL lub finansowania handlu zagranicznego. 
  • Faktoring odwrotny (zakupowy, odwrócony) – finansowanie przez firmę faktoringową inwestycji i zobowiązań swojego klienta wobec jego kontrahentów. 
  • Faktoring dla MŚP – dopasowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Zawiera minimum formalności. 

Zaleta 5 – faktoring to transakcja win-win!

Ostatnią, bardzo ważną zaletą faktoringu jest fakt, że jest on transakcją win-win. to znaczy taką, na której korzystają wszystkie 3 strony biorące udział w procesie realizacji usługi. Usługobiorca (nazywany faktorantem) dostaje natychmiastową gotówkę, którą zabezpiecza swoją działalność lub wydaje ją na inwestycję. 

Firma faktoringowa (usługodawca nazywany faktorem) pobiera wynagrodzenie za cały proces. Nie przekracza ono jednak niewielkiego procenta zawartej na umowie kwoty. Kontrahent dostaje zaś możliwość zapłacenia swoich zobowiązań w bardziej dogodnym dla siebie terminie. 

Podsumowanie

Na koniec warto zaznaczyć, że korzystając z tradycyjnych pożyczek, większość czasu spędzamy, martwiąc się o wiązanie końca z końcem i nadążanie za płatnościami. W przypadku faktoringu skupić się zaś możemy na prowadzeniu swojego biznesu! Warto korzystać ze sprawdzonych i docenionych marek, jak Bibby Financial Services.

Redakcja myvisions.pl

Nasz zespół specjalistów w dziedzinach biznesu, finansów, internetu, marketingu i rozwoju osobistego, dzieli się swoją profesjonalną wiedzą, dostarczając wartościowe porady i analizy, które pomagają w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto chce się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tranzyt towarów