Grafika wektorowa i rastrowa – różnice
Data publikacji 3 marca 2020Jeśli miałeś już do czynienia z grafiką, zapewne te pojęcia nie są Ci obce. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, pewnie zastanawiasz się czym jest grafika wektorowa i rastrowa. Czym one się różnią i dlaczego tak bardzo w plikach końcowych pożądane są te pierwsze? Albo do czego można je wykorzystywać?
My, zwykli konsumenci, najczęściej jeśli chodzi o obrazy używamy dwóch formatów plików – jpg i pdf. Oba nie zajmują dużo miejsca, otwierane są bez problemu na każdym komputerze czy smartfonie oraz przez praktycznie każdy program graficzny. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli do czynienia mamy z przygotowaniem danej grafiki od podstaw, bądź przerobieniem zdjęcia lub logo na inne. Wtedy oba te formaty są zupełnie bezużyteczne. Z czego więc korzystają graficy?
Czym jest grafika wektorowa?
Po pierwsze grafika wektorowa. Opiera się ona na figurach geometryczny, które łączone ze sobą, tworzą różne kształty. Można ją wykorzystać zarówno do prostych projektów, takich jak logo czy symbol, ale także do wykonania większych i bardziej skomplikowanych ilustracji, np. na strony internetowe. Kolor, wielkość oraz kształt każdego obiektu można oczywiście dowolnie modyfikować i nakładać obiekty na siebie. Ilustracje wektorowe, w związku z tym, że oparte są na matematycznym układzie współrzędnych, są w pełni skalowalne. Co to oznacza? To znaczy, że bez ograniczeń możemy nasz obrazek powiększać i pomniejszać bez straty jakości na ilustracji czy logo. A ponadto format ten zajmuje niewiele miejsca na dysku.
Czym jest grafika rastrowa?
Teraz grafika rastrowa. Ma one zupełnie inne funkcje niż grafika wektorowa, wykorzystuje się ją w zupełnie innych branżach. Grafikę rastrową odnajdziemy np. w ilustracjach do książek, które wymagają dużej szczegółowości albo do filmów animowanych. Składa się z pikseli, które regularnie rozłożone są na prostokątnej siatce. Dzięki temu można je tylko bezinwazyjnie zmniejszać, powiększanie zaś kończy się znaczną utratą jakości. Jej cechą szczególną jest możliwość wyboru koła barw, jego duża szczegółowość oraz bardzo płynne przejścia z jednego odcienia kolorystycznego do drugiego, co nie ma miejsca przy grafice wektorowej. Za pomocą niej można stworzyć proste ilustracje do sieci, a także bardzo realistyczne zdjęcia. Przedkłada się to jednak na wielkość pliku, który zajmuje bardzo dużo pamięci komputera.
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z grafiką musisz poznać oba jej typy. Następnie stwierdzić, która z nich bardziej przyda się do wykonywania Twojej pracy. Ważne są również formaty plików, do których zapisywać można swoje prace oraz programów, które pomagają w ich edycji.