Sądowe wezwanie do zapłaty – z czym to się wiąże?
Data publikacji 23 kwietnia 2021Nie da się ukryć, że zaadresowane do nas pismo z sądu potrafi przyspieszyć bicie serca i narazić na duży stres. Jednak najważniejsze w takiej chwili to zachować spokój i podejść do sprawy racjonalnie. Sądowe wezwanie do zapłaty nie zawsze jest bardzo niepokojące. Trzeba zapoznać się z jego treścią i sprawdzić, czego właściwie dotyczy. Najważniejsze to natychmiastowa reakcja – nie bagatelizuj takiego pisma i od razu przejdź do działania! Oto najważniejsze informacje, które musisz widzieć w tym temacie. Szczególnie powinny przeczytać go osoby, które mają dług i walczą o oddłużanie.
Czym właściwie jest sądowe wezwanie do zapłaty?
Najważniejsza kwestia, którą musisz sobie uświadomić, to to, że otrzymane pismo z sądu jest orzeczeniem, a nie wezwaniem. Nazwa może być myląca, jednak prawnie tak to wygląda. Orzeczenie może zawierać nie tylko informację o konieczności zapłaty określonej kwoty przez pozwanego na rzecz powoda. Są tam też zawarte koszty sądowe. Wiele osób zastanawia się – otrzymałem sądowe wezwanie do zapłaty co dalej? Najważniejsze to podjąć kroki w celu wyjaśnienia lub po prostu zapłacenia. Inaczej dług może rosnąć, a do naszych drzwi zapuka komornik. Wtedy najlepsza pomocą jest antywindykacja. Zwykle wiąże się to z niepewnymi bankami, gdzie została zaciągnięta chwilówka bądź kredyt.
Jak rozwiązać sprawę z sądowym wezwaniem do zapłaty? Jak się odwołać od wyroku zaocznego?
Przede wszystkim zasięgnij odpowiedniej pomocy prawnej. Jeśli coś budzi Twoje zastrzeżenia, to prawnik rozwiąże problem i pokieruje sprawą. Możesz skorzystać z usług Eurolege. Jeśli okaże się, że masz podstawy do odwołania, to koniecznie to zrób. Takie postępowanie nic Cię nie kosztuje, a możesz dojść swoich praw. Niestety, ale mało kto odwołuje się od sądowego wezwania do zapłaty. Pokazuje to, że niewiele osób zna swoje prawa i wie, co zrobić w takiej sytuacji. Jeśli nie zna się swoich praw, to jest się niestety narażonym na wiele niekorzystnych dla nas rozstrzygnięć. Tracimy też czas i pieniądze! Jeśli więc dostajesz np. pozew o zapłatę długu, koniecznie sprawdź, co możesz z tym zrobić i jak na niego odpowiedzieć. Inaczej pod nasze drzwi może przyjść firma windykacyjna.
Co daje nam odwołanie się od sądowego wezwania do zapłaty?
Przede wszystkim tylko tak mamy szansę na pełne oddłużenie. Inaczej koszty mogą rosnąć, a my będziemy narażeni na wizyty komornika. Stres, nerwy i masa niepotrzebnych zmartwień. Jeśli nie uda nam się w pełni oddłużyć, to wciąż istnieje szansa na obniżenie zadłużenia. Dzięki odpowiednim papierom, zeznaniom i dowodom możemy realnie wpłynąć na wysokość kwoty do zapłaty. Z pewnością doświadczony prawnik oceni, o co możemy się ubiegać i jakie mamy szanse. Dużym ułatwieniem możemy być nawet wywalczenie samego wydłużenia czasu na spłatę. To już da nam większe pole manewru i szansę na spłacenie zadłużenia. Dlatego koniecznie wystosuj sprzeciw od nakazu zapłaty.
Sądowe wezwanie do zapłaty – to jeszcze nie koniec
Jak widać, wezwanie do zapłaty z sądu nie jest jeszcze końcem świata. Wystarczy podejść do sprawy zdroworozsądkowo i uzyskać odpowiednią pomoc. Wtedy z pewnością uda nam się rozstrzygnąć sprawę jak najbardziej korzystnie dla nas. Najważniejsze to walczyć o swoje prawa i próbować rozwiązać problemy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, co możesz zyskać i jak rozwiązać swój problem w odpowiedniej kancelarii.