Czy warto zainteresować się lokatami w euro? Podpowiadamy

0
139

Obecne czasy nie sprzyjają odkładaniu środków z myślą o możliwości wypracowania wysokich odsetek. Oszczędzanie na standardowej lokacie nie pozwala na osiągnięcie ogromnych zysków z uwagi na dość niskie oprocentowanie. Jak jest w przypadku lokaty w euro? Sprawdź, czy warto właśnie tam ulokować oszczędności.

Lokata w euro jest dużo mniej popularnym rozwiązaniem w porównaniu z produktami oszczędnościowymi w polskich złotych. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ większość rodaków zarabia w walucie PLN. Lokata w euro wcale jednak nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób pobierających wynagrodzenie w zagranicznej walucie.

Lokata w euro – ile można zarobić?

Lokaty w euro, podobnie jak lokaty w PLN, nie wyróżniają się bardzo wysokim oprocentowaniem. Zatem ile można zarobić? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każda instytucja we własnym zakresie ustala oprocentowanie depozytów tego typu. Wiele też zależy od czasu trwania lokaty – im dłuższy, tym z reguły więcej można zyskać (zyski liczone w skali roku).

Przykład. Oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty w euro wynosi 0,10% w skali roku. Wydłużenie czasu trwania depozytu aż do 12% będzie oznaczało wzrost oprocentowania do 0,30% w skali roku. Jeżeli więc dysponujesz kwotą 10 000 euro, w pierwszym przypadku zarobisz zaledwie ok. 2 euro. W tym drugim przypadku zysk wyniesie ok. 6 euro.

Jak wynika z powyższej przykładowej kalkulacji, zyski nie są wysokie. Nie jest to jednak powód, dla którego należy zrezygnować z tego typu produktami.

Lokaty w euro – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na lokaty w euro – mimo niewielkich zysków możliwych do osiągnięcia?

  • Oszczędzanie bez ryzyka

Niskie zyski oznaczają możliwość bezpiecznego pomnażania kapitału – bez jakiegokolwiek ryzyka. Nie musisz obawiać się utraty choćby części środków – sytuacja na rynku finansowym nie ma tutaj większego znaczenia. Po zakończonej umowie odzyskasz wszystkie środki – także wtedy, gdy bank ogłosi upadłość.

  • Gwarancja zysków

Małe, ale są. Na pewno, jeśli tylko nie zdecydujesz się wypłacić środków przed okresem zapadalności lokaty. Wówczas bank wypłaci kwotę kapitału powiększoną o wypracowane odsetki.

  • Ochrona środków przed niepotrzebnymi wydatkami

Jeśli nawet nie należysz do grupy osób, które wydadzą tyle pieniędzy, ile mają, lokata w euro może być dobrym rozwiązaniem. Często wiele decyzji podejmowanych jest pod wpływem chwili, czego konsekwencją jest uszczuplanie domowego budżetu. Zamrażając pieniądze na lokacie, chronisz się przed niepotrzebnymi wydatkami.

  • Efektywnie oszczędzasz w konkretnym celu

Zagraniczne wakacje? Duże zakupy w sklepie za granicą? Lokata w euro pomoże w zgromadzeniu środków z myślą o przeznaczeniu ich na konkretny cel.

Jeżeli zarabiasz w obcej walucie i chcesz ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć, rozważ lokatę. Porównaj dostępne produkty finansowe i wybierz ten, który najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Artykuł partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here